25n
25N
25N

Programació de les Falles 2021 de València

Les Falles 2021 es traslladen a setembre amb actes adaptats a la pandèmia de la COVID-19

Programació de les Falles 2021 de València
19/05/2021 -

Encara que la pandèmia de la COVID-19 no fera possible al març unes festes josefines com les de sempre, ja hi ha llum verda per a la programació de les Falles de València 2021 gràcies a l’evolució favorable i la previsió de la campanya de vacunació, que han permés una nova data per a celebrar les Falles 2021. Serà de l’1 al 5 de setembre quan les falles tornen a omplir d’il·lusió a les comissions falleres, encara que sempre adaptant-se a la situació epidemiològica de la pandèmia i a les restriccions de Sanitat.

Així, encara que no seran unes festes com les de sempre, amb casals i carrers plens, ja es comença a conéixer quins seran els actes d’aquestes Falles reinventades que tindran novetats, com l’ofrena a la Mare de Déu més llarga i durant tot el dia o les mascletaes descentralitzades en els barris de la capital del Túria.

De moment, Junta Central Fallera (JCF) ha donat a conéixer el calendari oficial per a setembre, que haurà de ser ratificat per l’Assemblea de Presidents i Presidentes. L’entitat deixa clar que el programa “pot patir variacions atés el context i la situació sanitària del moment”.

Programació Falles de València 2021

JULIOL

DILLUNS 12 I DIMARTS 13

Recepció dels ninots per a l’Exposició del Ninot.
Demà de 10.00 a 14.00 h. Vesprada de 16.00 a 21.00 h.
Els ninots hauran d’ajustar-se a les mesures acordades i que han estat habituals en exercicis anteriors, i aquestes són: Infantils 0,40×0,50×0,75 m. – Majors 1x1x2,50 m.

DIVENDRES 16

19.00 hores. Inauguració de l’Exposició del Ninot.
Presentació del Llibre Faller en l’Exposició del Ninot.

AGOST

DIMARTS 31

10.00 h. – Clausura de l’Exposició del Ninot Infantil.
10.30 h. – Lectura del veredicte popular i proclamació del “Ninot Indultat Infantil” del 2021.
11.00 h. – Recollida de Ninots per part de les comissions fins a les 20.00 hores.

SETEMBRE

DIMECRES 1

08.00 h. – “Plantà” de totes les falles infantils.
10.00 h. – Clausura de l’Exposició del Ninot.
10.30 h. – Lectura del veredicte popular i proclamació del “Ninot Indultat” del 2021.
11.00 h. – Recollida de Ninots per part de les comissions fins a les 20.00 hores.
14.00 h. – Mascletà des de diferents punts de la ciutat.
00.00 h. -“Nit de L´albà” de les falles en tota la ciutat.

DIJOUS 2

08.00 h. – “Plantà” de totes les falles.
14.00 h. – Mascletà des de diferents punts de la ciutat.
17.30 h. – Entrega Premis Infantils.
Tribuna instal·lada a l’Ajuntament per a repartiment de premis obtinguts per les falles infantils en les diferents seccions, i llibrets de falla infantils.

DIVENDRES 3

09.00 h. – Entrega Premis.
En la tribuna instal·lada davant l’Ajuntament, repartiment de premis obtinguts per les falles en les diferents seccions i de llibret de falla.
14.00 h. – Mascletà des de diferents punts de la ciutat.

OFRENA

OFRENA – VIA 1

17.00 h.: Pla del Remei – Gran Via.
18.15 h.: Benimàmet- Burjassot – Beniferri.
20.00 h.: Malva-rosa – Cabanyal – Beteró.
21.15 h.: Algirós.
22.15 h.: Poblats Al Sud.

OFRENA – VIA 2

17.00 h.: Campanar.
18.00 h.: La Roqueta – Arrancapins.
19.30 h.: Olivereta.
21.15 h.: La Saïdia.
22.45 h.: El Carmen.
23.30 h.: Cases Regionals.
23.40 h.: Juntes Locals.
23.50 h.: Falla de la FMIV Carla García Pérez la Falla Ramiro de Maetzu – Lleons.
23.55 h.: Comitiva Oficial delegacions de Múrcia, Castelló i Alacant.
00.00 h.: Últimes 5 FFMMIV.
00.05 h.: FMIV i C.H., Components de JCF i BANDA MUNICIPAL de València.

DISSABTE 4

OFRENA – VIA 1

09.00 h.: Quatre Carreres.
10.45 h.: Russafa A.
11.45 h.: Russafa B.

OFRENA – VIA 2

09.00 h.: Benicalap.
10.15 h.: Jesús.
11.30 h.: Mislata.
14.00 h. – Mascletà des de diferents punts de la ciutat.

OFRENA – VIA 1

18.00 h.: Pla del Reial – Benimaclet.
19.45 h.: Canyamelar – Grau –Natzaret.
20.45 h.: La Xerea.
21.15 h.: Rascanya.
22.45 h.: Camins al Grau.

OFRENA – VIA 2

17.00 h.: La Creu Coberta.
18.15 h.: El Pilar – Sant Francesc.
19.30 h.: Patraix.
20.45 h.: La Seu – El Mercat.
21.15 h.: Botànic – La Petxina.
22.15 h. Quart de Poblet – Xirivella.
23.15 h. Cases regionals.
23.25 h. Entitats convidades.
23.30 h.: Falla de la FMV Consuelo Llobell Frasquet. Falla Albacete – Marvá.
23.35 h.: Ultimes 5 FFMMV.
23.40 h.: FMV. i C.H., Components de JCF i BANDA MUNICIPAL de València.
01.30 h. – Nit del foc. Des de diferents punts de la ciutat.

DIUMENGE 5

10.00 h. – Ofrena de flors de les FFMMV i les seues CCHH davant la imatge del Patriarca en el pont de S. José.
Amb la col·laboració de la Falla Doctor Olóriz – Arquebisbe Fabián y Fuero.
11.00 h. – Homenatge al poeta Maximiliano Thous, en el seu monument, situat en l’encreuament dels carrers de Sagunt i Maximiliano Thous.
Amb la col·laboració de la Falla Fra Pedro Vives – Bilbao – Maximiliano Thous.
12.30 h. – Homenatge al mestre Serrano, que tindrà lloc en el seu monument de l’avinguda del Regne de València.
14.00 h. – Mascletà des de diferents punts de la ciutat.
18.00 h. – Missa solemne en honor de San José en la Seu de València, oficiada per l’arquebisbe de València, Sr. Antonio Cañizares, oferida per Junta Central Fallera i el Gremi de Fusters, amb l’assistència de les FF.MM.V. i les seues CC.HH.
22.00 h. – “Cremà” de les falles infantils.
22.30 h. – “Cremà” de la falla infantil que haja obtingut el primer premi de la secció especial.
23.00 h. – “Cremà” de la falla infantil de la plaça de l’Ajuntament.
00.00 h. – “Cremà” de totes les falles de València.
00.30 h. – “Cremà” de la falla que haja obtingut el primer premi de la secció especial.
01.00 h. – “Cremà” de la falla de la Plaça de l’Ajuntament.

Més informació

0 comentaris

Encara no tenim comentaris!

No hi ha comentaris en este moment, vols escriure un?

Escriu el teu comentari

Escriu el teu comentari

15 − 5 =